| kategoria: porady .

W wielu przypadkach bagażnik twojego auta może okazać się za mały na potrzeby związane z przewozem rzeczy. O ile masz samochód w kombi, to dysponujesz dosyć dużą powierzchnią bagażową w aucie, ale posiadając mniejszy samochód, możesz mieć problem związany z przewozem. Przyczepka może okazać się tutaj lepszym rozwiązaniem, bardziej praktycznym, ale też i bezpiecznym.

W prawie o ruchu drogowym wyróżnia się cztery kategorie przyczep.

 

Ciebie, powinny interesować dwie najważniejsze, czyli:

  • przyczepa o maksymalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg
  • przyczepa o maksymalnej masie całkowitej między większej niż 750 kg a mniejszej niż 3,5 tony

Są to przyczepki, które możesz holować za samochodem osobowym lub terenowym, pozostałe dwie kategorie dotyczą aut ciężarowych. Poruszając się w obrębie kategorii mas całkowitych oraz dopuszczalnej masy całkowitej twojego auta oraz przyczepki, możesz zestaw nieprzekraczający DMC holować, posiadając kategorię prawa jazdy B po drogach publicznych, zwłaszcza, że w wielu przypadkach potrzebna ci jest przyczepka poniżej 750 kg. Przyczepka może posiadać plandekę, która będzie stanowiła dodatkową ochronę, może też posiadać hamulec najazdowy, a w przypadku przyczepek o masie między 750 a 3,5 t obowiązkowo musi posiadać hamulec.

 

Będą koszty dodatkowe…

 

Przy zakupie przyczepki musisz liczyć się z faktem, że konieczne będzie kupno ubezpieczenia OC przyczepki. Będziesz też musiał zarejestrować ją w urzędzie komunikacji. Dodatkowo przyczepka powinna być poddawana okresowym badaniom technicznym. Dodatkową inwestycją może być hak, o ile nie masz zamontowanego go fabrycznie. Możesz mieć problem z wyborem, więc wybieraj haki uznanych producentów, posiadające homologację. Hak powinien posiadać świadectwo legalizacji, jego montaż powinien być zalegalizowany w stacji kontroli pojazdów i wydziale komunikacji, gdzie odpowiednia informacja zostanie wpisana do dowodu rejestracyjnego. O hak należy dbać, czyli kulę regularnie smarować i zabezpieczać kapturem, który chroni go przed korozją, a tym samym przed wpływem wilgoci na instalację elektryczną przyczepy. Wadliwie działająca instalacja oznacza, że przyczepka może być nieprawidłowo oświetlona, a to może być już zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

 

Prowadzić zestaw pojazdów, czyli auto z przyczepką, możesz na kategorię prawa jazdy kategorii B.

 

Auto osobowe z przyczepką do 750 kg możesz prowadzić, posiadając prawo jazdy kategorii B. Ta kategoria uprawnia również do prowadzenia zestawu o DMC nie większej niż 3,5 tony, na większe zestaw potrzebujesz kategorii prawa jazdy B+E. Obowiązują cię przepisy dotyczące holowania, ponieważ samochód plus przyczepka to zespół pojazdów, a jazda z przyczepką to holowanie. Dlatego też pamiętaj, że w terenie zabudowanym możesz poruszać się z prędkością 50 km/h, a poza teren zabudowanym, na autostradach, drogach ekspresowych i drogach dwujezdniowych z dwoma pasami ruchu przeznaczonymi dla każdego kierunku ruchu możesz poruszać się z prędkością 80 km/h, na pozostałych drogach publicznych poza obszarem zabudowanym z prędkością 70 km/h.

 

Kupować czy wynajmować?

 

Czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie przyczepki, jest częstotliwość jej użytkowania. Jeśli potrzebujesz przyczepki raz w roku, to właściwie zakup mija się z celem, bo za wynajem zapłacisz 10 zł za godzinę. Jeśli zaś będziesz używał jej regularnie, podczas wypadów za miasto, na działkę czy dla innych celów, wówczas opłaca się bardziej mieć ją na własność. Przyczepkę możesz bez problemu wypożyczyć w wypożyczalni przyczepkę osobowych. Wszystko zależy od tego, w jakim celu potrzebujesz przyczepki. jeśli prowadzisz remont domu, to remont się szybko skończy, jeśli budujesz dom w systemie gospodarczym, to może to długo trwać. Masz działkę za miastem, na którą dowozisz urządzenia i sprzęt ogrodniczy, nawozy? Przyczepka może być niezbędna, bo niewielu jest chętnych do przewożenia na przykład obornika w bagażniku samochodu…

 

Przyczepka to świetne rozwiązanie również na czas przeprowadzki czy daleką podróż. Zamiast ryzykować przeciążenie samochodu, warto pochylić się nad opcją wynajmu lub zakupu przyczepki osobowej.