| kategoria: porady .

Przyczepka samochodowa jest bardzo przydatna, zwłaszcza przy przewożeniu dużych i ciężkich rzeczy. Ludzie coraz częściej inwestują w jej zakup. Zanim jednak wybierzemy się do sklepu po naszą wymarzoną przyczepkę, warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

Przyczepka a uprawnienia

Pierwszą rzeczą, od jakiej powinniśmy zacząć to oczywiście sprawdzenie, czy na daną przyczepkę mamy wymagane uprawnienia. Jeśli mamy prawo jazdy kategorii B, to obowiązuje nas ograniczenie dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) zespołu pojazdów do 3,5 tony. Co oznacza, że łączna masa całkowita przyczepki i samochodu jej ciągnącego nie może przekroczyć tej wartości.

Ustawodawca dopuszcza oczywiście wyjątek od tej reguły, ponieważ prawo pozwala nam na ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której wartość nie przekracza 750 kg. To już bez względu na to, jaką masę ma pojazd ciągnący. Całkowita wartość w tym przypadku nie może przekroczyć 4,25 ton.

Kod 96 – dopuszcza on możliwość (po zdaniu odpowiedniego egzaminu, do którego można podejść bez ukończenia żadnego kursu) ciągnięcia przyczepy innej niż lekka. Jednak DMC samochodu i przyczepy nie może przekroczyć 4,25 ton.

Kategoria B+E – uprawnia do kierowania samochodem o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony i ciągnięcia przyczepy o DMC również nieprzekraczającej 3,5 tony. Co oznacza, że jeśli mamy kategorię B+E to możemy kierować zespołem pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej do 7 ton.

Dokładniejsze informacje na ten temat znajdziecie na naszym blogu, dokładnie tutaj: https://sebik.pl/kiedy-mozesz-ciagnac-przyczepke-na-b/

Lepiej kupić nową, czy używaną? A może wypożyczyć?

Jeśli często korzystamy z przyczepki, to warto kupić sobie swoją. Jednak jeśli nie korzystamy z niej zbyt często, a dodatkowo nie mamy gdzie jej trzymać, to lepiej jest ją wypożyczyć. A jeśli chodzi o to, czy lepiej kupić nową, czy używaną to trzeba tutaj spojrzeć na kilka czynników. Najważniejsze są jak zwykle koszty. Nie dajmy się oszukać, że przyczepki używane są dużo tańsze od nowych! To nieprawda, ich ceny są bardzo zbliżone. Co więcej, jeśli kupimy nową to mamy przynajmniej pewność, że nie jest ona zużyta. Jednak jeśli was to nie przekonało i zdecydowaliście, że jednak kupicie używaną, to warto w takim przypadku sprawdzić jej stan techniczny. Upewnijcie się, że wszystko jest w porządku i że nie wyrzucacie pieniędzy w błoto.

Jeśli kupujemy przyczepkę od kogoś prywatnie, to dodatkowo warto upewnić się, czy nie jest to przypadkiem przyczepka “samorobna”. Trzeba na to uważać, bo bardzo często zdarza się, że tego typu przyczepki są po prostu nie najlepszej jakości.

Pamiętajmy także o bezpieczeństwie. Nie inwestujmy w zakup tanich i bardzo zużytych lub – co gorsza – uszkodzonych przyczep. Sprawdźmy, czy działają w niej światła, czy jest ona dobrze zabezpieczona i solidnie przymocowana do samochodu. Wyjeżdżając na ulicę z niesprawną przyczepką, możemy spowodować wypadek. Lepiej dwa razy zastanowić się co jest dla nas ważniejsze, pieniądze, czy nasze i cudze życie. Czasami lepiej wydać więcej, ale mieć dobrej jakości przyczepkę, dzięki której na drodze będziemy czuć się bezpiecznie.

Jaką przyczepkę wybrać?

Szukając przyczepki, musimy zastanowić się, do czego będzie nam ona służyć. Jeśli będziemy ją używać raz na jakiś czas, głównie do przewożenia lekkich rzeczy to wystarczy nam ta najprostsza. Jednak jeśli planujemy używać ją dosyć często i chcemy przewozić nią ciężkie rzeczy w różnych warunkach, to lepiej jest kupić większą i bardziej wytrzymałą. Tego typu przyczepa musi być już dobrze wyposażona i lepiej wykonana. Warto zwrócić tutaj uwagę na amortyzatory i hamulec najazdowy. Dodatkowym plusem będzie plandeka, która zabezpieczy przewożone rzeczy przed deszczem.

Zwróćmy również uwagę na wielkość i ładowność przyczepy. Jeśli mamy mały samochód to raczej nie kupimy sobie wielkiej przyczepki, dwa razy większej od naszego auta. Zastanówmy się więc najpierw nad tym, do jakich celów nam posłuży i dopiero wtedy będziemy mogli dokonać odpowiedniego wyboru.

Zatem wiemy już na co zwrócić uwagę przy zakupie. Teraz tylko warto wybrać sobie dobry sklep, w którym znajdziemy najwyższej jakości przyczepki. Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy w wyborze odpowiedniej, znajdziesz ją u nas https://sebik.pl/