| kategoria: porady | tagi: .

Przyczepka samochodowa jest bardzo przydatna, zwłaszcza przy przewożeniu dużych i ciężkich rzeczy. Ludzie coraz częściej inwestują w jej zakup. Zanim jednak wybierzemy się do sklepu po naszą wymarzoną przyczepkę, warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

 

Przyczepka a uprawnienia

Pierwszą rzeczą, od jakiej powinniśmy zacząć to oczywiście sprawdzenie, czy na daną przyczepkę mamy wymagane uprawnienia. Jeśli mamy prawo jazdy kategorii B, to obowiązuje nas ograniczenie dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) zespołu pojazdów do 3,5 tony. Co oznacza, że łączna masa całkowita przyczepki i samochodu jej ciągnącego nie może przekroczyć tej wartości.

Ustawodawca dopuszcza oczywiście wyjątek od tej reguły, ponieważ prawo pozwala nam na ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której wartość nie przekracza 750 kg. To już bez względu na to, jaką masę ma pojazd ciągnący. Całkowita wartość w tym przypadku nie może przekroczyć 4,25 ton.

Kod 96 – dopuszcza on możliwość (po zdaniu odpowiedniego egzaminu, do którego można podejść bez ukończenia żadnego kursu) ciągnięcia przyczepy innej niż lekka. Jednak DMC samochodu i przyczepy nie może przekroczyć 4,25 ton.

Kategoria B+E – uprawnia do kierowania samochodem o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony i ciągnięcia przyczepy o DMC również nieprzekraczającej 3,5 tony. Co oznacza, że jeśli mamy kategorię B+E to możemy kierować zespołem pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej do 7 ton.

Dokładniejsze informacje na ten temat znajdziecie na naszym blogu, dokładnie tutaj